Beebid ja porgandi allergia.

Üks suur mure hakkab lapsevanemate peas keerlema, kui juttu tuleb päris söögi andmisest ja sellega kaasnevast võimalikust toiduallergiast.
Olen palju lugenud raamatuid ja uurinud interneti avarustest toiduallergiate kohta ja kuidas see väljendub. Kuigi me oleme teadlikud enam levinud toiduallegia tekitajatest nagu piim, munad, maapähklid, kala jne. Viimastel kuudel on aga minu poole pöördunud paljud lapsevanemad, sest perearstide poolt on tunnistatud kõrge allergia tekitajana välja toodud üks köögivili, selleks on porgand.
Uurisin, mis seos on porgandil kui allergia tekitajal väikelaste hulgas.

Kellel on soodumus porgandi allergiaks?
Porgandi allergiaks peab olema geneetiline soodumus, kuid selleks peaks teadma, kas vanematel on seda allergiat olnud. Seega tasuks siinkohal võimalusel välja selgitada, millised on lapse ema ja isa allergiad erinevate toitude suhtes, kuid see ei tähenda, et lapsel peaks tingimata olema sama allergia mis on vähemalt ühel vanematest. Lisaks on leitud, et lapsed kellel on porgandi allergia on ka suurema tõenäosusega õietolmu allergia.
Teadlased on leidnud, et USA-s on väga harv nähtus porgandi allergia erinevalt euroopast kus seda on 25% elanikonnast.

Mis on peamised tunnused porgandi allergia korral?
Samad mis iga teise allergia korral nagu näiteks kõhulahtisus, oksendamine, kõhuvalu, gaasid, vesine nina jne.

Millal võib lapsele porgandit anda?
Kui lapsel on soodumus porgandi allergiaks, siis võiks oodata kuni seitsmenda elukuuni ja proovida siis porgandi püreed anda, toore porgandiga võiks oodata kuni kümnenda elukuuni.

Kes kuuluvad veel porgandi perekonda?
Kui lapsel on tuvastatud porgandi allergia, siis peaks tähelepanu pöörama ka teistele porgandiga samas perekonda kuuluvatele pastinaak, petersell, aniis, till, apteegitill, koriander ja petersell enne kui lisate menüüsse.

Pisike meelespea!
Pese- ja koori porgandid alati vahetult enne küpsetamist. Ära hoia alles jäänud püreed alles, või kui hoiad siis sügavkülmuta.

Mõnusat esmaspäeva,
Kadi 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: